Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 


23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się   w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był hiszpański wydawca Vicente Clavel Andres. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, 23 kwietnia kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Dla literatury światowej ten właśnie dzień jest symboliczny, ponieważ 23 kwietnia zmarło kilku wybitnych poetów: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Tegoroczne hasło brzmi "Czytaj po swojemu", a Światową Stolicą Książki jest francuski Strasburg. Na terenie miasta, przez cały rok, będą organizowane wydarzenia literackie, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę.

Tytuł Światowej stolicy Książki nosiło również polskie miasto Wrocław (2016 r.).  Dzisiejszy dzień można świętować na różne sposoby: odwiedziny w bibliotece, książkowy prezent dla siebie lub kogoś bliskiego, powrót do ulubionej powieści lub przeczytanie czegoś zupełnie nowego...

My serdecznie zapraszamy do maczkowej biblioteki, gdzie możecie zmierzyć się z literackim quizem i zdobyć gadżet biblioteczny oraz słodki upominek.

Na podstawie: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu” - Infor.pl

Komentarze