Przejdź do głównej zawartości

"Dzień Kobiet" i literatura

"Dzień Kobiet" i literatura

 

Literatura jest kobietą! 

Z okazji święta płci pięknej chcemy Wam przypomnieć kilka interesujących kobiet, których związki z literaturą są bardzo bliskie.

1. Katarzyna Bonda



Królowa polskiego kryminału. Swoja przygodę z pisarstwem zaczynała jako dziennikarka, dokumentalistka i autorka scenariuszy filmowych. Od kilku lat z wielkim powodzeniem wydaje powieści kryminalne. Zadebiutowała dobrze przyjętą książką "Sprawa Niny Frank". Założyła również portal o pisaniu oraz prowadzi warsztaty. Słynie z niezwykłej szczegółowości i wiernego przedstawiania faktów, np. w opisie funkcjonowania policji. 


2. Joanna Bator

 


Laureatka Literackiej Nagrody NIKE w roku 2013.W polskiej literaturze pojawiła się nagle i od razu znalazła dla siebie miejsce wśród innych pisarek. Mocną pozycję na rynku czytelniczym ugruntowały jej takie tytuły, jak doceniona w Polsce i za granicą powieść pod tytułem „Piaskowa Góra”, „Japoński wachlarz”, uznana za najlepszą antropologiczną pozycję roku 2004, oraz nagrodzona Literacką Nagrodą Nike publikacja „Ciemno, prawie noc”. 


3. Anna Ficner-Ogonowska





Takiego sukcesu na rynku wydawniczym nie było od dawna, zwłaszcza że Anna Ficner-Ogonowska, zanim została autorką poczytnych książek, z pisaniem miała niewiele wspólnego - pracowała w szkole, a swoją pierwszą powieść ("Alibi na szczęście") napisała tak naprawdę "do szuflady". Dzisiaj z powodzeniem ukazują się jej kolejne powieści z gatunku tzw. literatury kobiecej.


4. Katarzyna Grochola

 



"Jestem najpopularniejszą pisarką w tym kraju, bez względu na to, czy mnie ktoś lubi, czy nie lubi. A jeżeli dobrym pisarzem jest ten, który sprzedaje trzy tysiące egzemplarzy, a złym sprzedający cztery miliony, to zdecydowanie wolę być tym drugim" - powiedziała pisarka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Choć krytycy zarzucają jej, że pisze proste schematyczne książki, Polki zakochały się w jej powieściach, które rozeszły się w milionach egzemplarzy.

5. Olga Tokarczuk

 



Olga Tokarczuk jest pisarką często nagradzaną. Kilkakrotnie była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść "Bieguni". W 2010 roku pisarkę odznaczono Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Tokarczuk uważana jest za jedną z największych odkryć w polskiej literaturze ostatnich lat.


6. Małgorzata Kalicińska

 



Pisać zaczęła, by znaleźć ujście dla negatywnych emocji. Powieść "Dom nad rozlewiskiem" okazała się bestsellerem. Seria "Rozlewisko" doczekała się kilku części i ekranizacji. Jej powieści urzekają ciepłem i wiarą w drugiego człowieka.


7. Grażyna Jeromin-Gałuszka

 



Urodziła się i mieszka w Sosnowicy, niewielkiej wsi koło Radomia, gdzie w otoczeniu rodziny pisze, a dla relaksu zajmuje się niewielkim gospodarstwem. Absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Pisze o kobietach i dla kobiet.

To tylko niewielki wycinek z naszego rodzimego rynku wydawniczego. Zapraszamy do naszej biblioteki po książki wyżej wymienionych autorek, a także wielu, wielu innych :).

 


A z okazji dzisiejszego święta wszystkim kobietom życzymy wielu powodów do radości i ciekawych książek do czytania.

Komentarze