2025 - rokiem Stefana Żeromskiego
Źródło zdjęcia: biblioteka.pl
Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego z okazji 100. rocznicy jego śmierci. To "jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, duchowy autorytet polskiej inteligencji, autor opowiadań, powieści i dramatów, które ukształtowały narodowe myślenie wielu pokoleń Polaków" - stanowi uchwała.
Warto przypomnieć postać tego wybitnego pisarza, który dzisiaj kojarzy się chyba przede wszystkim z obowiązkiem czytania lektur szkolnych. A szkoda...
Poznajcie kilka mniej oczywistych faktów z życia pisarza:
- w 1882 r., chorując na gruźlicę, wyjechał do Szwajcarii, gdzie pełnił funkcję zastępcy bibliotekarza Polskiego Muzeum Narodowego w Rapperswilu. Zetknął się tam z działaczami społecznymi, m.in. Gabrielem Narutowiczem i Edwardem Abramowiczem.
- w 1914 r. jako ochotnik zgłosił się do Legionów Polskich, ale nie uczestniczył w walkach. Po odzyskaniu niepodległości wziął udział w akcji plebiscytowej na Warmii i Mazurach, zabiegał o polski Spisz. Uważał się za patriotę, jednak krytycznie oceniał narodowe przywary Polaków.
- Żeromski był też inicjatorem Akademii Literatury Polskiej (oficjalnie powołanej 29 września 1933 r). W 1925 r. został założycielem i pierwszym prezesem oddziału PEN Clubu w Polsce.
- Żeromski przez całe życie angażował się w pomoc ubogim, a jego poglądy polityczne również opierały się na walce o prawa niższych klas społecznych. Motywy te często przewijają się w jego książkach.
- Aż cztery razy był nominowania do otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W roku 1924 przegrał on z innym polskim artystą – Władysławem Reymontem.
- Stefan Żeromski nigdy nie zdał matury. Ukończył szkołę z przeciętnymi wynikami w nauce, a jego problemy zaczęły się pod koniec edukacji, którą ze względu na zły stan zdrowia i problemy finansowe rodziny, musiał przerwać. Słynny pisarz trzykrotnie powtarzał jedną klasę!
Może warto spojrzeć na jego książki z nieco innej perspektywy?
Komentarze
Prześlij komentarz