Przejdź do głównej zawartości

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2023

Depresja jest niezwykle poważną chorobą, na którą może cierpieć każdy z nas, bez względu na wiek. Wpływa nie tylko na emocje, ale może również całkowicie zdezorganizować całe życie oraz niejednokrotnie wpłynąć na relacje z otoczeniem.

Mimo to niewielki procent chorych szuka lub korzysta z leczenia. Dlatego tak ważne jest, żeby poszerzać wiedzę na temat tej choroby oraz nie wstydzić się szukać pomocy. Można zacząć od małych kroków, np. od rozmów z kimś zaufanym.

Celem Dnia Walki z Depresją jest rozpowszechnienie wiedzy na temat choroby i wszystkich zaburzeń, które jej towarzyszą lub mogą z niej wynikać, a także zachęcenie do odwiedzenia specjalistów, jeśli podejrzewamy u siebie depresję w celu diagnostyki oraz leczenia.

Bo jesteś człowiekiem, żyć z depresją, ale nie w depresji - Ewa Woydyłło
Opis: Rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii profesjonalnych Przekonuje, że psychoterapia, terapia indywidualna czy grupowa lepiej służą walce z chorobą niż leczenie farmakologiczne.

Książka pozwala zrozumieć depresję i przekonuje, że z tej choroby można się wyleczyć.


Żyletkę zawsze noszę przy sobie - Małgorzata Gołota
Opis: Dzieci często boją się, że zostaną niezrozumiane, że ktoś je oceni jako słabe, leniwe, głupie, uważają, że zawiodły swoją rodzinę. Przede wszystkim jednak boją się, że o ich chorobie dowiedzą się inni. Wstyd jest tu czynnikiem kluczowym.

Bardzo ważne jest głośne mówienie o tym, czym jest depresja i do czego prowadzi, jeśli jest nieleczona.

Źródło [1], [2], [3], [4].

Komentarze