Przejdź do głównej zawartości

Tradycje świąt Wielkiej Nocy

 Dzień dobry Czytelnicy.....zgodnie już z naszą biblioteczną tradycją chcemy Wam przybliżyć tradycje świąt Wielkiej Nocy w różnych krajach na świecie...Jednym z najciekawszych zwyczajów wielkanocnych w Europie może się poszczycić Irlandia. 
Wielką Sobotę w miastach odbywa się pochód, podczas którego ludzie demonstrują swoje zmęczenie długim postem i chęć rozpoczęcia świętowania. Przemarszowi przewodzi lokalny rzeźnik. Najciekawszy jest jednak fakt, że niesie on zawieszonego na kiju śledzia, którego mieszkańcy biją kijami, pałkami i czym popadnie. Tak zmaltretowany śledź, symbolizujący post, zostaje wrzucony do rzeki. Następnie rzeźnik nakłada na ten sam kij udekorowany kwiatami barani udziec, który ma zwiastować czas ucztowania.

W USA ciekawym zwyczajem jest noszenie ogromnych, świątecznie udekorowanych kapeluszy. Co roku kobiety i dzieci stają do konkursów, w których wybiera się najpiękniej udekorowane świąteczne nakrycie głowy. Na barwnych kapeluszach pojawiają się jajka, króliki, kurczaki i wiele innych ozdób.

Z okazji Wielkanocy w Afryce kościoły i domy modlitwy są dekorowane ozdobami zwanymi "vitenge"  i "kanga". Dekoracje te, tworzone na kształt motyli, wykonywane są z kwiatów i liści bananowca. Mieszkańcy Afryki śpiewają międzynarodowe chrześcijańskie hymny, jednak uzupełniają je o elementy własnej kultury. Dlatego też śpiewom i modlitwom często towarzyszy bicie bębnów. Kobiety wykonują też tzw. "kigelegele", czyli głośne okrzyki w wysokich rejestrach.

W Australii na zwyczaje wielkanocne ciekawie wpłynęła "kampania przeciw królikom", które czynią tam duże szkody na polach. Do Australii dotarł popularny m.in. we Francji zwyczaj ukrywania w ogrodzie czekoladowych jajek dla dzieci. Wielkanocny konkurs wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej jajek. Po zrealizowaniu kampanii jajka, kiedyś podrzucane przez wielkanocnego królika, teraz ukrywane są w ogrodzie przez Wielkoucha Króliczego.

W Armenii do świątecznych zwyczajów należy wypiekanie chleba zwanego cheorek. Ormianie wierzą bowiem, ze gdy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie chleb, który został zabarwiony na czerwono przez krew Zbawiciela.

Nie zdziw się jeżeli odwiedzając Finów przed świętami, do Twoich drzwi zapuka mała czarownica. Dzieciaki w zamian za słodycze lub drobne pieniądze, recytują gospodarzowi wierszyk. W kraju tym jest jeszcze jedna wielkanocna tradycja, która wielu może mocno zdziwić. Mowa tu o fińskim Jajku Mignon, które po rozbiciu skorupki ukazuje słodki środek.

W okresie Wielkanocy w Norwegii pojawiają się kryminały, dlatego nie trudno w tym czasie spotkać Norwega z książką w ręku. Mają one nawet swoją specjalną nazwę „Paskekrim” i stały się nieodłączną tradycją Świąt Wielkanocnych.

W Niemczech w okresie świąt bardzo popularne jest zdobienie domów na Wielkanoc. W wazonach ustawia się gałązki przystrojone kolorowymi pisankami, a niektórzy Niemcy dekorują nimi także krzewy i drzewa. Wygląda to naprawdę niesamowicie.

Jedną z rzeczy, które na pewno pamięta się z czasu świątecznego pobytu w Hiszpanii są procesje, organizowane przez bractwa religijne. Zakładają oni na siebie charakterystyczne stroje, ze szpiczastymi kapturami i wyciętymi otworami na oczy. W zależności od części Hiszpanii procesje mogą przyjmować różny charakter np. pochody w trakcie których mężczyźni biczują się i kaleczą.Źródło informacji: https://podroze.se.pl/aktualnosci/wielkanoc-2013-zwyczaje-z-calego-swiata/2243/

http://bprobinson.pl/moj-blog/najciekawsze-tradycje-wakacyjne-na-swiecie/

Źródło obrazka: Canva.com

Komentarze