Przejdź do głównej zawartości

Akcja Żonkile 2021

W tym roku obchodzimy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.🌻🌺🌻

Przypomnijmy, że było to zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do 16 maja 1943. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta.

Chcemy Wam przypomnieć o kilka ważnych książkach, które podejmują tę tematykę.


Źródło obrazka: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/i-byla-milosc-w-getcie

„Życie tam, w getcie, w pojedynkę było niemożliwe. Bez tego nie można było przeżyć i zostać człowiekiem. Zawsze trzeba było mieć kogoś do pary w tym sensie, że trzeba było mieć przy sobie drugiego człowieka, który myśli tak samo, który jest w ciebie tak samo wciągnięty, jak ty w niego. Dla którego zrobisz wszystko, a on dla ciebie. I to jest miłość” – pisał Marek Edelman, jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim. W rozmowie z Paulą Sawicką przywołuje najintymniejsze chwile z życia swoich przyjaciół, znajomych, niekiedy zupełnie obcych ludzi. Wypływa z nich uniwersalne przesłanie: to uczucie pokonuje wszystko, pozwala na szczęście, wyzwala od strachu, także przed śmiercią".

"I była miłość w getcie, historia opowiedziana prosto i bez patosu, w przejmujący sposób dotyka jądra człowieczeństwa."


Źródło obrazka: https://www.empik.com/josel-19-kwietnia-1943-kubert-joe,366141,ksiazka-p


"Jest to historia żydowskiego chłopca imieniem Josel, który posiada wielki talent i z pewnością wyrósłby na cenionego artystę, ale nie wyrośnie... Trafia, bowiem do warszawskiego getta. W miejscu tym, przez swoje rysunki, zaczyna opisywać otaczający go świat, ludzi, swoją tragedię".

Źródło obrazka: https://www.empik.com/josel-19-kwietnia-1943-kubert-joe,366141,ksiazka-p

..."W niniejszej książce autor opisuje kulisy żydowskiej walki. Stara się ukazać powstanie w getcie warszawskim z trzech perspektyw: ofiary – Żydów, oprawcy – niemieckich nazistów, jak i świadków – Polaków. Przywołuje także te wydarzenia w szerszej perspektywie czasowej, ukazując sylwetki żydowskich bohaterów, skutki i przyczyny zbrojnego zrywu, kreśląc szkic postaw polskich, analizując reakcję polskiej konspiracyjnej prasy, opisując działania podziemia, ulicy, a w końcu postawę samych Niemców..."

I na koniec znana wszystkim książka Hanny Krall.

Źródło obrazka: https://www.swiatksiazki.pl/zdazyc-przed-panem-bogiem-6391623-ksiazka.html?gclid=Cj0KCQjwse-DBhC7ARIsAI8YcWLJ4xC8_yAvSJWZ87zmZILVHxLteLn-UqlwknvvLvFEXskqB_Ey9yAaAofqEALw_wc


"Kanoniczna książka, najsłynniejsza, obowiązkowa.
Literacki dokument o wyścigu ze śmiercią.

Od ponad czterdziestu lat Zdążyć przed Panem Bogiem pozostaje klasykiem polskiego reportażu i jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów, jakie stworzyła literatura XX wieku.

To książka, która powstała z rozmów z Markiem Edelmanem, lekarzem, podczas wojny jednym z przywódców powstania.

Marek Edelman opowiada o wojnie i o medycynie. O tym, czym jest godna śmierć i godne życie. Jest to także opowieść o ludziach, którzy mu towarzyszyli – o powstańcach, zakonnicach, dawnych akowcach, kobietach, które kochał, o pacjentach i o lekarzach."

Komentarze