Przejdź do głównej zawartości

17 marca - Dzień św. Patryka

..."Dzień św. Patryka, obchodzony 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Tego dnia organizowane są parady, imprezy i koncerty.
W Irlandii Dzień Św. Patryka jest dniem wolnym od pracy. Kolor zielony jest symbolem kraju więc mieszkańcy paradują cały dzień poprzebierani.
Z krajem i świętem również  kojarzy się koniczyna, gdyż jak głosi legenda Św. Patryk wykorzystując ją tłumaczył mieszkańcom dogmat trójcy świętej.
Najbardziej uroczyście obchodzi się to święto w Dublinie, tam odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki.
Radosna  oprawa irlandzkiego święta corocznie przyciąga rzesze uczestników na całym świecie Najchętniej w Europie świętują mieszkańcy Holandii, Niemiec czy Półwyspu Apenińskiego,a na świecie w Ameryce, Australii, i krajach Azji. Najbardziej widowiskowa jest parada w Nowym Jorku, natomiast w Chicago ma miejsce niepowtarzalne zjawisko - przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na kolor zielony.
Fontanna przed Białym Domem również zmienia kolor na zielony. " Zazielenia się" także Empire State Building.
Pośród innych znanych budowli i miejsc, które stają się zielone w tym dniu są Wodospady Niagara w Kanadzie czy London’s Eye w Anglii.
Również w Polsce święto zyskuje z roku na rok na popularności. Tego dnia odbędą się koncerty, imprezy, pokazy tradycyjnego tańca, oraz będzie możliwość skosztowania tradycyjnych irlandzkich potraw...."
Źródło:  http://www.podroze.pl/aktualnosci/dzien-swietego-patryka-co-za-swieto-jak-sie-je-obc/2148/

A dla wszystkich uczniów i całego grona pedagogicznego przesyłamy wielką koniczynkę na szczęście :)


Komentarze