Przejdź do głównej zawartości

Słodkie wróżby Andrzejkowe w Bibliotece Szkolnej :)

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele :)

Zapraszamy Was w poniedziałek - 30 listopada na słodkie Andrzejkowe wróżby do Biblioteki Szkolnej :) A przy okazji zachęcamy do wypożyczenia ciekawej lektury na dłuuuuuugie zimowe wieczory :)

A teraz trochę historii .....

Andrzejki  inaczej Jędrzejki lub Jędrzejówki  to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, gdy zapadnie zmierzch. W obecnych czasach to magiczne święto cieszy się dużą popularnością. Tego dnia organizuje się huczne imprezy w gronie przyjaciół. Jest to ostatnia okazja do zabaw, przed Adwentem, czasem refleksji, postu piątkowego, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela.
Geneza Andrzejek. Naukowcy nie są zgodni co do historii powstania Andrzejek. Jest kilka teorii.  Jedna wskazuje na greckie pochodzenie tego święta, ponieważ  św. Andrzej- Andros w greckim tłumaczeniu oznacza męża, mężczyznę. Inni dopatrują się związków tej tradycji w starogermańskim kulcie boga Freyera. Chrześcijanie natomiast modlili się do św. Andrzeja o szczęśliwe i długie małżeństwo. Obrzędy andrzejkowe znane są z XII wieku, jednak istnieją dowody, że ta tradycja jest jeszcze starsza.
Dawniej wierzono, że tego magicznego dnia wrota przyszłości się otwierają i uchylają rąbka tajemnic dotyczących miłości. W Wigilię św. Andrzeja wróżyły dziewczęta w Katarzyny, kilka dni wcześniej chłopcy. Jednak panowanie nie świętowali z zapałem tego dnia i zwyczaj uległ zapomnieniu około XIX wieku.
Obecnie ludzie coraz mniej są przesądni, nie wierzą w zabobony. Stare zwyczaje ludowe traktują z przymrużeniem oka. Dziś wróżby andrzejkowe traktuje się bardziej jako formę dobrej zabawy i rozrywki niż wyrocznie. Zmienił się też zwyczaj oddzielnego obchodzenia tego święta. Teraz chłopcy i dziewczęta bawią się razem.Komentarze