Przejdź do głównej zawartości

Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Jana Długosza

Rok 2015 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Jana Długosza. W przyszłym roku przypada 600. rocznica urodzin autora "Roczników, czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego", a także wybitnego polskiego dyplomaty i duchownego.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dzieł biskupa Jana Długosza dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, ogłasza rok 2015 Rokiem Jana Długosza" - napisano w uchwale.
Przypomniano w niej, że Długosz jest ojcem polskiej historiografii i heraldyki, stworzył największe dzieło opisujące dzieje państwa polskiego - "Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego". Jako uczestnik wielu poselstw na dworach państw europejskich opowiadał się za przyłączeniem ziem nadbałtyckich do Polski. "Jan Długosz uważał historię za +mistrzynię życia+, która +naucza cnoty i drogę do niej wskazuje+" - zaznaczono.
Jan Długosz urodził się 1 grudnia 1415 r. w Niedzielsku koło Brzeźnicy w ziemi sieradzkiej. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Przez trzy lata studiował na Akademii Krakowskiej. Następnie trafił na dwór Zbigniewa Oleśnickiego - biskupa krakowskiego, będąc początkowo pisarzem, następnie sekretarzem, aż wreszcie kanclerzem.
W 1440 r. Długosz towarzyszył wyprawie wprowadzającej na tron węgierski Władysława Warneńczyka. Odbył wiele misji dyplomatycznych - do Wiednia, Rzymu i Palestyny. W latach 1459-1460 brał udział w misjach dyplomatycznych, które dotyczyły spraw polsko-krzyżackich, a w latach 1464-1466 prowadził rozmowy w sprawie zakończenia wojny trzynastoletniej z Krzyżakami. Od 1467 r. Długosz sprawował opiekę nad dziećmi króla Kazimierza Jagiellończyka.
Największym dziełem Długosza którą rozpoczął pisać w roku 1455 i pisał aż do śmierci są "Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae" czyli "Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego". Obejmują one 12 ksiąg, w których zawarte są dzieje Polski od czasów legendarnych do roku 1480.
Zmarł 19 maja 1480 r. Pochowano go w katedrze krakowskiej, a w 1880 roku jego prochy przeniesiono do krypty zasłużonych na Skałce.
Jan Długosz -1415-1480A oto gazetka tematyczna poświęcona kronikarzowi polskiemu,
 historykowi - Janowi Długoszowi.
Wystawkę wykonali członkowie Koła Miłośników Książki i Biblioteki:
Oliwia i Sylwia z kl.Ia
Na gazetce umieszczono informacje o życiu Jana Długosza
oraz zdjęcia i cytaty z jego głównych dzieł.
Mamy nadzieję, że wiadomości, które przekazaliśmy znajdą swoje grono
 odbiorców wśród licealistów oraz znajdą zastosowanie w trakcie ich nauki.źródło:str.dzieje pl/aktualności/sejm-ustanowił-rok 2015-rokiem jana d

Komentarze

  1. Witam, zauważyłem błąd w Panstwa opisie Jana Długosza. Kronikarz urodził się w Brzeźnicy (ob Nowa Brzeźnica) a nie jak napisano na stronie w Niedzielsku koło Brzeźnicy. Z Niedzielska (ob dzielnica Wielunia) pochodził ojciec kronikarza ( tez miał na imie Jan Długosz) który za zasługi w bitwie pod Grunwaldem otrzymał starostwo brzeźnickie, gdzie później urodził się Jan Długosz- kronikarz. Warto korzystac chociaz z wikipedii przy upublicznianiu takich informacji. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz