Przejdź do głównej zawartości
Książka miesiąca - luty 2015 
 Tytuł: Dognić rozwiane Marzenia
Autor: Elizabeth Flock


Poruszająca opowieść o tym, jak trudną sztuką jest pogodzenie się z losem, którego czasami nie sposób zmienić.
Każdy dzień Samanthy Friedman jest taki sam. Kiedyś niezależna i odnosząca sukcesy, dziś jest przede wszystkim mamą trójki dzieci. Zajęta wypełnianiem nudnych domowych obowiązków, musi wciąż przypominać sobie, że parę lat temu tego właśnie najbardziej pragnęła. To, co wydawało się spełnieniem marzeń, stało się męczącą codziennością. Odpowiedzialność za podjęte decyzje przytłacza ją coraz bardziej.
Cammy, 17-letnia córka Samanthy, przechodzi okres buntu. Poczucie wyobcowania nasila się, kiedy Cammy dowiaduje się, że została adoptowana. Szuka akceptacji, obracając się w podejrzanym towarzystwie. Wszystkie swoje przeżycia opisuje w dzienniku – zapisie bolesnej samotności.
Matka i córka - obce dla siebie, marzą o tym samym. Dla Samanthy ucieczką od rzeczywistości są spotkania z przystojnym nieznajomym, podsycane pragnieniem, by poczuć cokolwiek. Dla Cammy obsesyjne poszukiwania biologicznej matki i wiara, że stworzą udaną rodzinę. W rozpaczliwym buncie sięga po narkotyki i szuka bliskości w przygodnym seksie, by wreszcie nic nie czuć.
Punktem zwrotnym dla Samanthy i Cammy okaże się dzień, który miał niczym nie różnić się od poprzednich. Dzień pełen dramatycznych wydarzeń, które zmienią ich życie na zawsze.
Powieść napisana jest prostym, przystępnym językiem co powoduje, że czyta się ją bardzo szybko. Podzielona jest na krótkie rozdziały, w których naprzemiennie czytamy o wydarzeniach i przeżyciach matki i córki, co powoduje, że jeszcze bardziej możemy wczuć się w sytuację każdej z nich.
Elizabeth Flock w mistrzowski sposób przedstawia nam portret psychologiczny Samanthy i Cammy. Ukazuje nam rozterki, pragnienia, marzenia, a także wspaniałą analizę motywów postępowania zarówno mamy, jak i córki.

Komentarze