Przejdź do głównej zawartości

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej

 Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej – doroczna międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, za książkę poetycką wydaną po polsku w roku poprzedzającym jej przyznanie.

Nagroda została utworzona przez fundację na życzenie poetki zawarte w jej testamencie. Nagroda jest najwyższą finansowo nagrodą literacką w Polsce i wynosi 200 tys. zł, a w przypadku, gdyby to był przekład poezji zagranicznej, autor tłumaczenia otrzyma dodatkowo 50 tys. zł

Laureaci pierwszej edycji poetyckiej nagrody im. Szymborskiej

Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami pierwszej edycji poetyckiej nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę wręczono w 16 listopada 2013 r. wieczorem podczas gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.
Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami pierwszej edycji poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 


Poeci zostali nagrodzeni za książki wydane w zeszłym roku: Krystyna Dąbrowska za tomik "Białe krzesła" wydany nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, a Łukasz Jarosz za książkę "Pełna krew" wydaną przez Znak.


Komentarze